Свет

НЕБЕНЗЈА ЗГРМЕ: „Ќе презентираме докази кои ќе покажат се за лагите од Буча“

Nebenzja: Slučaj "Skripalj" nije zatvoren - Glas Srpske

Русија ќе презентира докази пред Советот за безбедност на ОН кои потврдуваат дека наводите на Украина и Западот за Буча се лага, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја.

Според него, руската армија никогаш не го нападнала цивилното население.

– Имаме вистински докази кои го докажуваат тоа. Имаме намера да ги претставиме пред Советот за безбедност што е можно поскоро за меѓународната заедница да не биде заведена од лажната приказна за Киев и неговите западни спонзори, рече Небензја.Тој нагласи дека видео материјалите се режирани.

Related posts

Leave a Comment