Свет

Небензја: Побијте ги био лабораториите, ние ги презентиравме фактите

Русија ја штити нуклеарката од украинските националистички групи, тврди  Небензја – Фокус

МОСКВА – Специјалната операција на Русија во Украина ќе открие повеќе грди факти, како оној за американската воено-биолошка активност на постсоветскиот простор, изјави денеска постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Василиј Небензја.

„Западот совршено разбира дека, како што продолжуваат борбите и се намалува потенцијалот на украинската армија, позициите на властите во Киев ќе ослабат, но тие сакаат да ги задржат тие позиции по секоја цена. Второ, совршено разбираат дека, доколку и кога се постигнат целите на специјалната воена операција, на површина ќе излезат многу грди факти, кои досега се чуваа во тајност, не само за воено-биолошките активности, туку и за многу други работи“, рече тој. беше во интервју за телевизијата Росија-1, пренесе ТАСС.

Според рускиот дипломат, смешно е да се обидувате да ја негирате американската воено-биолошка активност во Украина, велејќи дека Обединетите нации не го потврдуваат тоа.

„Тоа е смешно бидејќи воено-биолошкиот развој … е тајна априори. „Оние кои се занимаваат со такви активности никогаш не известуваат никому, вклучително и САД“, објасни тој.

Тој ги повика западните земји и Украина да престанат неоправдано да ја обвинуваат Москва за пропаганда.

Според него, доколку тврдат дека информациите на Русија се неточни, треба да дадат докази за своите тврдења.

„Ако можете да го побиете она што го кажавме, направете го тоа. Но, престанете да не обвинувате дека се занимаваме со пропаганда без никаква основа, затоа што презентиравме конкретни факти“, нагласи Небензја.

Related posts

Leave a Comment