Свет

Неколку илјади млади луѓе на забава во Брисел, и покрај забраната за собири, полицијата употреби солзавец и водени топови

Водени топови и солзавец против партијата на круната во Брисел!

Неколку илјади луѓе се собраа денес во Брисел на нелегална забава во паркот во знак на протест против ограничувањата наметнати за спречување на ширење на вирусот коронавирус.

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ја растера толпата.

Ова е втор масовен собир на млади во Брисел во последниот месец.

Собраните извикуваа „Слобода“ и „Каде е забавата?“ „Овде има забава.

Во Белгија сè уште се на сила строгите мерки, вклучително и забраната за собирање и носење маски во толпи.

Не е познато колку лица биле приведени, а колку се повредени во конфликтот меѓу насобраните и полицијата.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!