Свет

Немирите од САД се раширија уште на три континенти (ВИДЕО, ФОТО)

Фото: Танјуг / АП Фото / Франсоа Мори

Илјадници луѓе денес излегоа на улиците на градовите во Европа, Азија и Австралија во знак на протест против смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Насекаде доминираше позната иконографија која неодоливо укажува на вмешаноста на организации како Канвас на србинот Срѓа Поповиќ, Антифа, Отворено општество на Џорџ Сорос и други, кои имаат удел во организирање на обоени револуции низ целиот свет за менување на ,,режими” и инсталирање на марионетски влади.

Флојд почина на 25 мај во американскиот град Минеаполис, откако полицаец со коленото му го притискаше вратот скоро девет минути за време на приведувањето, и покрај повиците дека не може да дише.

Фото: Танјуг / АП Фото / Маркус Шрејбер

Протести во неколку градови во Велика Британија

Фото: Танјуг / АП Фото / Френк Аугстен

Во центарот на Лондон илјадници луѓе протестираа против полициското насилство и расната неправда, игнорирајќи ги советите на владата и полицијата да се избегнуваат собири заради пандемијата на коронавирусот.

Демонстрантите прво симболично клечеа во тишина, а потоа го извикуваа името на Флојд и аплаудираа во негова чест.

Многу демонстранти имаа покриено лице поради пандемијата на вирусот корона, бидејќи не било можно да се одржува дистанца, пренесува АП.

На еден од транспарентите што ги носеа пишуваше „Расизмот е пандемија“.

Демонстрации на приврзаниците на движењето „Black life matter“ имаше и во други британски градови, како што се Манчестер и Кардиф.

За утре е закажан протест пред амбасадата на САД во Лондон.

Протест во Берлин

Фото: Танјуг / АП Фото / Маркус Шрејбер

Илјадници луѓе се собраа и во Берлин, претежно млади, а повеќето беа облечени во црнo и носеa заштитни маски.

Некои од нив носеа транспаренти на кои пишуваше „Биди промена“, „Не можам да дишам“ и „Германија не е невина“.

Забранет протест во Париз

Фото: Танјуг / АП Фото / Франсоа Мори

Во Париз, полицијата го забрани третиот протест против полициската бруталност и расизмот, што беше планиран за денес.

Полицијата го наведе ризикот од ширење на коронавирусот и загриженоста за можноста за немири како причини за забраната.

Во одлуката се истакнува дека мерките против ширење на инфекцијата забрануваат собирање на повеќе од 10 лица.

Париската полиција претходно забрани уште два митинзи планирани за денес пред американската амбасада.

Сепак, демонстрантите се обидоа да се соберат пред амбасадата на САД во Париз, но полицијата ја блокираше целата област и ги спречи да го сторат тоа.

Протест во Неапол

Фото: Танјуг / Алесандро Поне / ЛаПрес преку АП

Во Италија, неколку стотици луѓе мирно протестираа пред американскиот конзулат во Неапол, извикувајќи „не можам да дишам“, што беше еден од првите протести во таа земја, како резултат на убиството на Флојд.

Демонстрантите извикуваа „Слобода“ и „Нема правда, нема мир“ на англиски и италијански јазик.

Собирање на луѓе во Австралија, исто така

Фото: Танјуг / АП Фото / Роналд Зак

Според организаторите, околу 30.000 луѓе се собрале во австралискиот град Бризбејн, поради што полицијата затворила некои главни улици.

Демонстрантите бараа да се подигне знамето на домородните народи над полициската станица.

Протест во Јужна Кореја веќе втор ден по ред

Фото: Танјуг / АП Фото / Ан Јанг-oonун

Во Сеул, главниот град на Јужна Кореја, протести за смртта на Флојд се одржуваат веќе втор ден по ред.

Носејќи заштитни маски и црни маици, десетици демонстранти маршираа низ трговската област, носејќи транспаренти на кои пишуваше „Џорџ Флојд, почивај во мир“ и „Корејцит за движењето„ животите на црнците се важни “.

 

Related posts

Leave a Comment