Свет

НЕОНАЦИСТИТЕ НЕ ГИ ШТЕДАТ ЛУЃЕТО: Путин додаде дека воведувањето забрана за летови над Украина ќе се смета за учество во воениот конфликт

БАНДИТИТЕ и неонацистите во Украина не ги штедат луѓето, па дури и пукаат во сопствените војници, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Националисти, овие бандеровците, неонацисти, поинаку не можат да се наречат, пукаат во нивните војници. Таму речиси во секоја единица се воведуваат овие националисти, неколку десетици луѓе, кои се однесуваат на многу суров начин – нагласи Путин.

Рускиот претседател рече и дека украинските власти чуваат околу 6.000 странски студенти во Харков.

-Зедоа како заложници странски државјани. Овде … во Харков, повеќе од 6.000 млади луѓе, студенти, беа втурнати на железничката станица и се држат таму веќе трет ден – рече Путин.

Претседателот на Русија потсети и дека украинските националисти се кријат зад цивилите како жив штит. Тој прецизираше дека во моментов во Мариупол се решава прашањето за хуманитарниот коридор, бидејќи украинската страна го нарушува прекинот на огнот.

Путин додаде дека ќе го разгледа учеството во воениот конфликт одлуката на која било земја да воведе зона на забранети летови над Украина да се смета за учество во воениот конфликт – и не е важно во која организација се.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!