Свет

НЕОЧЕКУВАН ПРЕСВРТ: ИЗРАЕЛ ПРЕМИНУВА НА ШВЕДСКИОТ МОДЕЛ? „Залудно е да се запира Омикрон, сите да се заразат“

Стапката на зараза продолжува да расте, но високите функционери на Министерството за здравство, наводно, овојпат не размислуваат за заострување на мерките, туку за преминување на стратегијата за колективен имунитет, пишува „Тајмс оф Израел“.

Во средата во Израел се откриени 17.260 активни случаи, што е двојно повеќе од минатата недела. Тој број на новозаразени е најголем во последните три месеци, а новиот бран коронавирус е предизвикан од појавата на позаразната варијанта на коронавирус – омикрон.

Израелскиот Канал 12 во вторникот вечерта изјави, повикувајќи се на функционер на Министерството за здравство, дека размислува да се префрли на моделот на масовна инфекција. Како што се посочува, тоа би било слично на шведскиот модел во најраната фаза на пандемијата, кога тамошните власти одлучија да не наметнуваат строги мерки за граѓаните, за да се овозможи продолжување на нормалниот живот и со тоа да се постигне колективен имунитет.

„Ерусалим пост“ пишува и дека Израел не планира да го запре петтиот бран на коронавирусот.

„Петтиот бран би можел да заврши кога ќе се заразат голем број луѓе. Верувам дека вирусот ќе стане ендемичен само ако вакцинираната популација биде природно изложена на вирусот“, рече Сирил Коен, шеф на имунолошката лабораторија на Универзитетот во Бар. -Илан.

Професорот Хагај Левин, претседател на Здружението на лекари за јавно здравје, се согласува.

„Бидејќи омикрон е толку заразен, нашите напори да го спречиме неговото ширење се веројатно залудни. Нема да можеме да го запреме овој бран. Она што мора да се обидеме е да ги заштитиме најранливите групи граѓани. Се обидувавме да го избегнеме куршумот две години и донекаде успеавме. Поголемиот дел од човештвото е сè уште живо откако беше заразено со Ковид 19“, рече Левин.

Професорот Левин верува дека Израел треба да престане да размислува за брановите на коронавирус и наместо тоа да се фокусира на зајакнување на имунитетот и отпорноста на вирусот, да инвестира во мерки за јавно здравје и да ја охрабрува вакцинацијата против коронавирус.

„Не треба да ги затвораме училиштата, не треба да наметнуваме заклучување или затворање аеродроми. Мора да имаме пропорционални мерки“, рече тој.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!