АктуелноРегион

Непослушниот Ердоган може да предизвика протерување” на Турција од НАТО

Повеќе од 68 години, на 17 септември 1950 година, првата турска бригада го напушти пристаништето Мерсин на брегот на Медитеранот, а 26 дена подоцна таа пристигна во Бусан во Јужна Кореја. Турција , по САД беше првата земја која одговори на повикот на ОН за воена помош на Јужна Кореја по нападот на Северна Кореја. Турција испрати четири бригади, вкупно 21.212 војници, во странска земја 7.785 километри далеку. До крајот на Корејската војна, Турција загуби 741 војник. На меморијалните гробишта на Обединетите нации во Бусан, 462 турски војници беа погребани.

Сите напори на Турција беа насочени кон полноправно членство во Пактот на НАТО. Турција го доби ова место на 18 февруари 1952 година. За време на Студената војна, Турција остана лојален сојузник на Соединетите Американски Држави и НАТО, одбраната на југоисточната страна на Алијансата.

Меѓутоа, кога владата на Реџеп Таип Ердоган дојде на власт во ноември 2002 година , ситуацијата драматично се промени. “Турското повлекување” не се случи во еден ден.

Во април 2009 година, воените единици од Турција и Сирија ја преминале границата и за време на заедничките воени вежби беа во посета на канцелариите на двете држави. Тоа беше прв пат кога една Армија на НАТО Пактот спроведе вежби со сириската армија.

Во септември 2010 година, турските и кинеските авиони спроведоа заеднички вежби во турскиот воздушен простор. Ова се исто така и првите заеднички воени вежби на формалните НАТО воздухопловни сили со Кина.

Во 2011 година, студија за трансатлантските тенденции покажа дека Турција има најниско ниво на поддршка за Пактот на НАТО меѓу нејзините членки, само 37% споредено со 53% во 2004 година .

Во 2012 година, Турција се приклучи на Шангајската организација за соработка (ШОС) како нејзин партнер во дијалогот, чии членови беа Русија, Кина, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан. Подоцна, Пакистан и Индија влегоа во организацијата.

Во 2017 година, висок кинески дипломат изјави дека Пекинг е подготвен да зборува за членството на Турција во ШОС.

Турција во септември 2013 година објави дека ја одбра кинеската компанија CPMIEC да го изгради својот прв ракетен и ракетно-одбранбен систем, дел од програмата T-Loramids,  вредна 3,5 милијарди долари. Договорот беше за изградба на HQ-9, кинеската верзија на рускиот S-300 систем. Подоцна, под американски притисок, овој договор беше откажан, но Ердоган се сврте кон рускиот претседател Владимир Путин за замена и купи системи за противвоздушна и ракетна одбрана на S-400 со долг дострел.

И покрај се ‘поголемиот притисок од страна на САД, на Запад и во НАТО, Ердоган продолжи смело да ја брани “суверената одлука на Турција” . На 7 март, Ердоган рече дека никогаш нема да се откаже од договорот С-400 и додаде дека Анкара подоцна може да купи понапредни системи С-500, кои сега се градат во Русија.

Вашингтон уште ги предупредува своите сојузници во НАТО дека каков било договор со Русија има “сериозни последици”. Вршителот на должноста шеф на Пентагон комесарот Чарлс Самерс рече дека последиците вклучуваат одбивање на продажбата на Турција на авионите Ф-35 и на системот “Патриот”, и дека тоа ги поткопа американските воени односи со Анкара. Покрај тоа, Турција за купување на С-400 ја чекаат и санкции од САД во рамките на американскиот закон CAATSA.

Изборот на Турција во полза на Русија, наместо на НАТО, сигурно ќе има импликации на неколку нивоа. САД можат да се одназдат со отстранување на Турција од борбената група Ф-35, но во овој случај, Турција, исто така, може да се сврти кон Русија и да се здобие со борбени авиони од следната генерација, создавајќи поделба во блокот на НАТО . Според Ердоган, американската администрација и НАТО не можат да си го дозволат тој ризик. Сепак, не станува збор само за стекнување на воена опрема, туку и за знаци на геостратегиско самоопределување на Турција.

S-400 е напреден анти-ракетен одбранбен систем на огнена моќ кој нема вистински пандан на запад, а во случајот С-400, Турција едноставно им кажа на своите западни сојузници дека сметаат дека тоа претставува закана за неговата безбедност, а не за Русија.

Турција ја има втората најголема армија во НАТО, и иако неговата воена љубов кон Русија е видлива, ги поткопува воените капацитети на НАТО и потиснувањето на Русија.

Related posts

Leave a Comment