Свет

Нетанјаху: Израел ќе му се спротивстави на Иран дури и по цена на односите со САД

Нетанјаху: Израел ќе му се спротивстави на Иран дури и по цена на односите со Соединетите држави 1

„Ако треба да избереме помеѓу напнатоста со САД и елиминирањето на егзистенцијалната закана, таа закана е поголема“, рече Нетанјаху денес на церемонијата по повод назначувањето на новиот шеф на Мосад, Давид Бернеа.

Израелскиот лидер оцени дека најголемата закана за Израел е „обидите на Иран да се вооружи со нуклеарно оружје“ и доколку таа закана се заканува на постоењето на еврејската држава, „мора да се бори против неа на неодредено време“.

Нетанјаху објасни дека тоа му го кажал на претседателот на САД, Џозеф Бајден, и додаде дека тие се пријатели многу години.

„Со или без договор, ќе продолжиме да правиме се што е во наша моќ да го спречиме Иран да добие нуклеарно оружје. „Иран не е како другите земји кои имаат нуклеарни можности денес“, рече премиерот на Израел.

Тој долго време предупредуваше дека иранските нуклеарни аспирации претставуваат најголема закана за Израел и силно се спротивставува на обидите на администрацијата на Бајден да го оживее нуклеарниот договор за голема моќ со Иран од 2015 година, според израелските медиуми.

Изјавата на Нетанјаху предизвика критики од министерот за одбрана Бени Ганц, кој ја истакна важноста на односите на Израел со САД, велејќи дека „САД биле и ќе бидат најважниот сојузник на Израел во зачувувањето на израелската безбедност и воена надмоќ“.

„Администрацијата на Бајден е вистински пријател на Израел. Израел нема подобар партнер од Соединетите држави и нема да има. Дури и ако има недоразбирања, тие мора да се решат преку директен дијалог зад затворени врати, а не конфронтирачки изјави “, рече Ганц, кој се очекува да биде министер за одбрана во новата влада, наместо на Нетанјаху, за кој во моментов се преговара.

Ганц се согласи дека Иран претставува глобална закана, но рече дека Израел ја задржал својата воена доминација на Блискиот исток.

Related posts

Leave a Comment