Свет

Никарагва ги прекина врските со „неоколонијалната“ држава на ЕУ, Холандија

Никарагва ги прекина дипломатските врски со Холандија во петокот, обвинувајќи го холандскиот пратеник за колонијален однос кон земјата.

„Никарагва, соочена со повеќекратното мешање, интервенционистичка и неоколонијална позиција на Кралството Холандија… ја соопштува до владата на таа земја нашата одлука веднаш да ги прекине дипломатските односи“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Никарагва.

Одлуката доаѓа откако претседателот Даниел Ортега ја обвини Кристин Пирен, холандската амбасадорка во Централна Америка, за непочитување на земјата.

„Амбасадорот на таа земја беше во посета. Таа беше примена од нашиот министер за надворешни работи. И што слушнала? Амбасадорот дојде да разговара со Никарагванците како Никарагва да е холандска колонија“, рече Ортега.

Според АФП, Ортега тврди дека, за време на нејзината посета на Манагва во четвртокот, Пирен му рекла на министерот за надворешни работи на Никарагва Денис Монкада дека холандската влада повеќе нема да финансира болница што ветила дека ќе ја изгради пред години.

Холандија нема амбасада во Никарагва. Седиште на Пирен во Костарика.

Централноамериканската земја, исто така, одби да го прифати новоименуваниот американски амбасадор, Уго Родригез, наведувајќи го неговиот „мешачки“ став. Потпретседателката Росарио Муриљо, која е и сопруга на Ортега, во петокот рече дека Родригез „во никој случај нема да биде примен во нашата Никарагва“.

За време на неговото сослушување за потврдување во Сенатот, Родригез рече дека Никарагва „сè повеќе станува независна држава во регионот“ и ја опиша владата на Ортега како диктатура.

Ројтерс цитираше дипломатски извори во средата дека Министерството за надворешни работи на Никарагва ја повикало амбасадорката на ЕУ, Бетина Мушајт, и ја прогласила нејзината персона нон грата, што значи дека таа ќе мора да ја напушти земјата. Пријавената одлука дојде откако Брисел го повика Ортега „да ја врати демократијата“.

Related posts

Leave a Comment