Свет

Ниту Русите ниту Западот немаат информации дека е погоден важен руски воен брод

Ниту Русите ниту Западот немаат информации дека е погоден важен руски воен брод

УКРАИНЦИТЕ тврдат дека го погодиле рускиот воен брод „Адмирал Макаров“ и дека е тешко оштетен и дека плутал.

Украинската веб-страница исто така објави дека руски спасувачки бродови тргнале да му помогнат на Макаров.

Русите, пак, ги демантираат ваквите информации.

„Не, немаме такви информации“, им изјави Димитриј Песков на новинарите кои го прашаа дали Макаров е засегнат. Исто така, западните сили не видоа ништо што би потврдило дека Макаров бил погоден.Би-би-си пишува дека Адмирал Макаров е многу помал од рускиот брод Москва, кој потона минатиот месец. Макаров има само пет години и е еден од најмоќните руски воени бродови во Црното Море. Содржи крстосувачки ракетен систем Калибар и е способен да гаѓа други бродови или подморници, како и крајбрежни цели во опсег од 2600 km (1610 милји).

Related posts

Leave a Comment