Тенис

НОВАК ЃОКОВИЌ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС, ТЕНИСЕРИ БАРААТ НЕГОВА ОСТАВКА

Djokovic får pengakritik efter US Open-utspel - Sydsvenskan

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, денес објави дека е позитивен на вирусот корона. Покрај него, позитивна е и неговата сопруга Јелена, додека децата се негативни.

“Веднаш по пристигнувањето во Белград, отидовме на тестирање. Мојот и резултатот на Јелена се позитивни. Децата се негативни. Сè што направивме во изминатиот месец направивме со чисто срце и искрени намери. Нашиот турнир беше од хуманитарен карактер со идеја да им помогнеме на тенисерите од регионот, да им се обезбедат услови да играат, да заработат приходи и на тој начин полесно да го надминат овој тежок период “, рече Ѓоковиќ, додавајќи дека е добро и не чувствува никакви симптоми.

Во исто време, сакавме да испратиме пораки на солидарност и почит, фер игра, посочува српскиот ас.

„Целта беше исто така да им помогнеме на добротворните фондации и на оние на кои им е потребна помош најмногу и драго ми е што голем број луѓе се приклучија на иницијативата. Организиравме турнир во време кога вирусот ослабуваше, верувајќи дека се исполнети условите за негово одржување. Жал ми е за секој поединечен случај на зараза.Јас ги следам изјавите на лекарите и се надевам дека бројот на заразени нема да се зголеми.Се надевам дека на никого нема да му се  комплицира здравствената состојба и дека сите ќе бидат добро. Јас ќе останам во самоизолација во наредните 14 дена и ќе го повторам тестот за 5 дена “, рече Ѓоковиќ.

Тенисерите бараат оставка на Ѓоковиќ во Советот на играчи?

Ѓоковиќ е под притисок и барање да си даде оставка од позицијата претседател на Советот на играчи на АТП по инфекцијата на неколку играчи со вирусот корона на „Адрија Тур“, вклучително и него.

Американскиот спортски магазин „Спорт Илустрејт“ тврди дека оставката на Ѓоковиќ е на маса и дека треба да се разговара.

Според тој список, неколку претставници во Советот на играчи најавуваат дека сакаат оставка на српскиот тенисер.

Ѓоковиќ, како организатор на турнирот, според швајцарскиот „Блик“, врз основа на реакциите и последиците, не постапил одговорно во улога што бара одговорност.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!