Регион

Новата проамериканска влада на Грција го призна Гуаидо како привремен претседател на Венецуела

 

 

АТИНА, Грција – Новата грчка влада вели дека го признава водачот на Венецуела, Хуан Гуаидо, како привремен претседател на земјата, велејќи дека со ова ќе ја усогласи Грција со заедничката позиција на Европската унија.

Соопштението на Министерството за надворешни работи во петокот ја менува позицијата на претходната влада, која се усогласи со позицијата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро. Околу 50 земји го признаа Гуаидо како привремен претседател, тврдејќи дека реизборот на  Мадуро минатата година беше нелегитимен.

Грчкото Министерство за надворешни работи објави дека “одлучило да го признае претседателот на демократски избраното национално собрание, Хуан Гуаидо, како привремен претседател на Венецуела, за да може да свика слободни, фер и демократски претседателски избори”.

Конзервативната партија на земјата, предводена од Киријакос Мицотакис, лесно победи на изборите во неделата, поразувајќи ја претходната левичарска влада на Алексис Ципрас.

Related posts

Leave a Comment