Свет

Нова драма во Персискиот залив : Иран заплени уште еден странски танкер

 

Според Ал Мајадин, бродот носел 700.000 литри гориво. Приведени се седуммина странски членови на екипажот

Иран заплени странски танкер со нафта во близина на островот Фарси, во шверц на гориво во Персискиот Залив, за арапските држави, објави телевизискиот канал „Ал Мајадин“  на „Телеграм“ повикувајќи се на елитната воена единица на Иран, Исламската револуционерна гарда.

Според извештајот, бродот носел 700.000 литри гориво. Приведени се седуммина странски членови на екипажот.

Новинската агенција Мехр објави дека ИРГЦ го привела бродот по упатство на судските органи, откако откриле дека танкерот шверцувал гориво. Бродот бил преместен во иранската провинција Бушхер, а товарот е предаден на одделот на Националната компанија за дистрибуција на нафтени производи, која се наоѓа во покраината.

 

Related posts

Leave a Comment