Свет

Нови детали за разговорот на Трамп и Зеленски: За Германија и Меркел се најлошо

 

Зборувајќи со украинскиот колега во телефонски повик ова лето, американскиот претседател Доналд Трамп побара Европејците, особено Германија, да бидат дискредитирани.

Трамп ги обвинува дека не прават многу за Украина, а неговиот соговорник се согласи со него „илјада проценти“, пренесува агенцијата Прес Франс.

„Ние правиме многу за Украина“, рече Трамп.

Вложуваме многу напор и време. Многу повеќе од европските земји и тие треба да ви помогнат повеќе “, додаде тој.

„Германија не прави речиси ништо за вас“, рече Трамп.

„Сè што прават е само разговор и мислам дека треба за тоа да разговарате со нив. Кога разговарам со германската канцеларка Ангела Меркел, таа зборува за Украина, но не прави ништо“, истакна американскиот претседател.

Содржината на телефонскиот разговор меѓу Трамп и Володимир Зеленски, кој ги поттикна демократите да започнат процес на отповикување на претседателот на САД, беа објавени во средата од Белата куќа.

„Голем дел од европските земји се слични на ова„ додека „Соединетите држави беа многу, многу добри кон Украина. Не велам дека работите се меѓусебни, бидејќи работите не се добри, но САД беа многу, многу добри кон Украина“, заклучи тој Трамп во разговор.

„Да, вие сте апсолутно во право“, рече Зеленски, кој дојде на чело на Украина во април.

„Не само сто проценти, туку илјада проценти. И можам да ви го кажам ова: разговарав и се запознав со Ангела Меркел. треба, особено кога станува збор за западните санкции кон Русија за анексијата на Крим “, рече Зеленски.

„Тие не спроведуваат санкции. Тие не прават толку колку што треба за Украина“, истакна тој.

„Иако, логично, ЕУ треба да биде нашиот најголем партнер, излегува дека САД се нашите поголеми партнери од ЕУ и јас сум ви благодарен на вас за тоа“, рече украинскиот претседател.

Разговорите со Зеленски во мај се случија многу брзо откако Трамп нареди администрацијата да замрзне 391 милиони долари помош за Украина.

Американските медиуми објавија дека Трамп повеќе пати побарал од украинскиот претседател да испита дали Бајден, демократски кандидат на изборите следната година, ја злоупотребил својата позиција додека му беше потпретседател на Барак Обама и ја уценувал Украина да го отпушти главниот државен правобранител, кој поради корупција ја истражувал компанијата во која се вработил синот на Бајден, по што беше прекинат процесот во кој учествуваше и синот на Бајден.

Претставничкиот дом започна официјална истрага за евентуалниот импичмент на Трамп во врска со тврдењата дека се обидел да ископа политичка нечистотија за потенцијалниот ривал Бајден,на претседателските избори во 2020 година.

Related posts

Leave a Comment