Воена Технологија

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ: Започна производството на борбени роботи со вештачка интелигенција (ВИДЕО)

Сериско производство на борбени роботи со вештачка интелигенција, кои се способни за независна борба, започна во Русија, изјави министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу.

„Веќе нема само експериментални примероци, туку роботи кои навистина можат да бидат прикажани како во филмовите од научна фантастика и кои се во можност да се борат самостојно“, рече министерот на маратонот „Ново знаење“.

Исто така, според него, се работи многу на полето на „оружјето на утрешницата“.

Во моментов, неколку руски одбранбени компании одеднаш подготвуваат борбени роботи за војската. Така, концернот „Калашников“ создава автомобил како дел од истражувањето и развојот на компанијата „Соратник“.

Неговите главни задачи, според воениот експерт Виктор Мураховски, ќе бидат заштита на територии и разузнавачки информации.

Уралвагонзавод е ангажиран во беспилотни оклопни возила базирани на тенкот Т-72Б3. Едниот со тешко оружје, другиот со автоматски топови.

До јули оваа година, Фондот за напредни истражувања (ФПИ) треба да заврши со тестирање на пет примероци (две платформи на тркала и три на гасеници) на комплексот Маркер.

Со нивна помош, се развиваат клучните технологии на земјена-роботика: техничка визија, комуникации, навигација, автономно движење, примена и групна контрола.

Меѓу добро познатите борбени беспилотни возила кои веќе се во служба на руската армија е платформата Уран-9, наменета за извидување, огнена поддршка и уништување на непријателски оклопни возила. Возилото со тежина од 12 тони е вооружено со систем за вооружување „Атака“ со противтенковски ракети, ракетни фрлачи „Шмеj-М“, автоматско топче 2А72 30 мм и митралез 7,62 мм.

Друго беспилотно оружје, Посејдон, има подводна цел. Се напојува со нуклеарен мотор, кој прв го објави претседателот Владимир Путин во обраќањето пред Федералното собрание во 2018 година.

Според него, ваквите роботи можат да носат и конвенционално и нуклеарно оружје. Ова ќе им овозможи да погодат широк спектар на цели, вклучувајќи групи на носачи, крајбрежни утврдувања и инфраструктура.

Претходно, Шојгу рече дека Министерството за одбрана ќе продолжи да работи на проширување на линијата на роботски системи за воени цели. Според него, опремувањето на вооружените сили со вакви возила е една од приоритетните области.

Покрај тоа, првата единица со 20 ударни роботи ќе биде создадена во руската армија. Формите и методите на нејзина примена ќе бидат развиени врз основа на еден од истражувачките центри на Министерството за одбрана на Русија.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!