Свет

Нов гаф на Бајден: Картер ме замоли да одржам говор на неговиот погреб

ВАШИНГТОН – Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека поранешниот американски претседател Џими Картер, кој се наоѓа на палијативна нега, побарал од него да одржи говор на неговиот погреб, а веднаш по оваа изјава им се извини на присутните.

Бајден ги кажа овие зборови пред околу 40 луѓе во населбата Ранчо Санта Фе во областа Сан Диего во Калифорнија на собирот на Демократската партија, пишува Њујорк пост. Американскиот претседател зборуваше за здравствената состојба на поранешниот американски претседател Џими Картер (98), кој од 19 февруари добива палијативна нега.

„Картер ме замоли да држам говор на неговиот погреб“, рече Бајден, пред веднаш да додаде: „Жал ми е, не требаше да го кажам тоа.“ Прес секретарот на Белата куќа Карин Жан-Пјер претходно овој месец изјави дека Бајден и „Тие го познаваат Картер од 1976 година“.

Во тоа време, Бајден беше првиот избран претставник на демократите надвор од Џорџија, кој јавно ја поддржа претседателската кандидатура на Картер. Во тоа време Картер беше гувернер на оваа јужна сојузна држава кој не и беше добро познат на јавноста, потсетува Вашингтон пост. Во 2020 година, Картер ја врати поддршката, изјавувајќи дека „Џо Бајден мора да биде следниот претседател на САД“, според Њујорк пост

Related posts

Leave a Comment