Свет

Нов налудничав Украински план за Крим: Масовна депортација на Русите

Rusija zauzela Krim – News

Откако Украина ќе го врати Крим, 500.000 Руси ќе бидат депортирани од таму, изјави заменик-премиерот на Украина, Алексеј Резников. Овие планови ги објави во емисијата на телевизискиот канал Украина 24. Тој објасни дека тоа се оние кои се населиле на полуостровот по 2014 година.

„Доколку граѓаните не пристигнале на Крим преку Чонгар, Каланчак или Чаплинка, тогаш тие се нелегално на таа територија“, рече Резников. Вицепремиерот рече дека украинската влада има неколку ставови за ова прашање, но себеси се нарече приврзаник на постапката за „депортација“.

Претходно украинскиот новинар Дмитриј Гордон зборуваше за протерување на Русите од Крим. Тој тврди дека нема смисла да се купуваат недвижнини на полуостровот, бидејќи „сè ќе биде одземено подоцна“. Тој исто така рече дека му е „многу жал“ за жителите на полуостровот кои ја преживеаја поплавата, бидејќи „сите тие се наши луѓе, Украинци, освен оние што беа донесени од Русија“.

Шефот на Јавната комора на Крим, Александар Форманчук, изјавата на Гордон ја нарече манифестација на лудило. „Сето ова се илузии на премногу горди и суетни луѓе. Ако мислеше дека може да одлучи за судбината на Кримците, тогаш се лаже. Во никој случај Русија нема да му удоволи на никого и да го врати Крим на никого. „Крим беше, е и ќе биде руски“, рече тој.

Крим стана дел од Русија во март 2014 година по референдумот на кој огромното мнозинство од оние кои гласаа во регионот ја поддржаа ваквата одлука. Украина, земјите од Европската унија и САД одбија да ги признаат резултатите од гласањето и обединувањето на Крим со континентална Русија го нарекоа анексија. Москва ги негира обвинувањата и инсистира на тоа дека процесот на пристапување бил во согласност со меѓународното право.

Related posts

Leave a Comment