Воена Технологија

НОВ ШОК ЗА АМЕРИКА И НАТО! Русија развива нова хиперсонична ракета со голем дострел и други модерни системи за вооружување

NOVI ŠOK ZA AMERE I NATO! RUSIJA RAZVIJA NOVU HIPERSONIČNU RAKETU DUGOG DOMETA H-95, ali i druge moderne sisteme naoružanja!

Руската Федерација ја развива најновата хиперсонична ракета со голем дострел Х-95, изјави генерал-полковник Владимир Заруднички, началник на Воената академија на Генералштабот на вооружените сили на Руската Федерација.

Според генералот, денешната доминација во авијациската сфера е услов за успешно водење на непријателствата. Оваа супериорност е особено обезбедена со ефикасна употреба на ударни и борбени авиони.

„За овие цели, се развиваат и усвојуваат нови и модернизирани модели на оружје, воена и специјална опрема за воздухопловните и вселенските сили на Руската Федерација, како што е модернизираниот стратешки бомбардер Ту-160М, хиперсоничен ракетен систем„ Дагер “. , високопрецизно воздушно оружје со голем дострел. “и особено хиперсоничната ракета Х-95”, рече Заруднички во својата статија за факторите за постигнување победа во идните војни, објавена во списанието “Војна мисла”, пренесува РИА Новости .

Тој исто така додаде дека за воздухопловните и вселенските сили се изработуваат беспилотни летала од различни класи, радари за откривање надвор од хоризонтот, противвоздушни ракетни системи и друга најнова воена опрема.

Како што објасни извор во воено-индустрискиот комплекс за РИА Новости, „се развива нова хиперсонична ракета со голем дострел за модернизиран стратешки бомбардер Ту-22М3М, модернизиран стратешки бомбардер Ту-160М и напреден авион со голем дострел “

„Прототипите веќе се тестирани на носачи на авиони“, додаде изворот.

Во моментов, руската армија е на експериментално-борбена должност со хиперсонични ракети „Кама“, кои ги носат авиони МиГ-31К, и хиперсонична ракета создадена врз основа на балистичката ракета „Искандер“. Во тестовите, „Кама“ достигна брзина 10 пати поголема од брзината на звукот. Кон крајот на јуни, два авиони МиГ-31К со овие проектили беа распоредени во воздухопловната база во Сирија.

Покрај тоа, се развиваат хиперсонични ракети за ловци од петтата генерација Су-57, кои ќе бидат лоцирани во внатрешноста на трупот на авионот. 

Русија, исто така, ги завршува тестовите на ракетниот систем на бродот со хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, а бродовите и подморниците ќе бидат вооружени со такви проектили. Последното испукување на „Циркон“ за време на тестирањето беше извршено на 19 јули од фрегатата „Адмирал Горшков“.

Како што рече министерот за одбрана Сергеј Шојгу во февруари, различни хиперсонични системи ќе станат ‘рбетот на руските сили.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!