Тенис

Нов шок на Вимблдон: Петнаесетгодишната Гауф ја елиминираше Вилијамс

 

 

Петнаесетгодишната Кори Гауф приреди големо изненадувања на грен слем турнирот Вимблдон, откако во првото коло ја елиминираше седумкратната грен слем шампионка, Американката Венус Вилијамс.

Таа пред мечот истакна дека ќе и биде чест што на стартот од главната фаза ќе ги одмери силите против својот најголем идол, но не само тоа, туку и успеа да троумфира над 39 – годишната Американка, совладувајќи ја со 6:4, 6:4.

Гауф, која е на 301 место на ВТА листата, стартуваше од квалификациите и без загубен сет обезбеди место на главниот турнир.

Related posts

Leave a Comment