Свет

Нов Јужен Велс пред распад: Војската е на улица, хеликоптерите кружат, Граѓаните се бесни, ќе умреме од глад(ВИДЕО; ФОТО)

Australia imposes strict new virus measures in Victoria as early successes  unravel | CTV News

Полицијата го блокираше центарот на Сиднеј со неколку контролни пунктови со цел да го спречи планираниот протест против мерките за затворање, пренесуваат локалните медиуми.

Минатата недела, на жителите на Сиднеј и неговата околина им беа воведени строги мерки за сузбивање на ширењето на пандемијата на коронавирусот, кои ќе траат барем до крајот на август. Наводното влошување на ситуацијата со пандемијата се случи поради ширењето на видот делта.

Околу илјада полицајци се распоредени околу Сиднеј за да спречат оправдани протести против фашистичките мерки воведени под изговор за борба против пандемијата на ковид, а издадени се и известувања за забрана на такси услугите да превезуваат патници на демонстрации, соопшти полицијата на Нов Јужен Велс.

Во текот на петокот и саботата, полициски хеликоптери прелетуваа над градот, кои палеа сирени штом ќе видеа некого на патот и преку разглас ги предупредуваа луѓето де се придружуваат на неразумните и присилни правила.

EPA-EFE / MICK TSIKAS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Фактот што вчера пристигнаа околу сто војници во Сиднеј, докажува до каде е целата ситуација. Тие ќе тренираат за време на викендот и ќе ги преземат градските улици во понеделник.

“Тоа е добра работа за нас. Има малцинство (се работи за стотици илјади луѓе) кое мисли дека правилата не важат за нив и присуството на армијата сигурно ќе ги смири”, изјави министерот за полиција на овој Јужен Велс, Дејвид Елиот демонстрирајќи сила и моќ врз граѓаните.

ЕПА-ЕФЕ / МИК ЦИКАС БЕЗ АРХИВИРАЕ НА АВСТРАЛИЈА И НОВ ЗЕЛАНД

Сепак, неговото мислење не го делат правниците, но и огромното мнозинство граѓани на најнаселениот град во Австралија, што укажува на воено полициски апартхејд.

„Употребата на војската во либералната демократија е прилично загрижувачка.

EPA-EFE / LUIS ASCUI AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Мерките најтешко ги погодија работничките населби во западните предградија на Сиднеј, каде живеат два милиони луѓе. Тие делови од градот се исто така најсиромашни, а тамошните жители ја критикуваат владата дека ограничувањата се построги кај нив отколку во побогатите делови на градот.

“Ќе умреме од глад, не можеме да ја платиме киријата за станот, а тие уште ни забрануваат да работиме. И на крајот од целата приказна, тие испраќаат војска против нас. Најблаго кажано, на луѓето тоа не им се допаѓа “, рече Стив Христу, локален градоначалник.

EPA-EFE / MICK TSIKAS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Како солуција владата наметнува засилена вакцинација што ги открива вистинските намери на локдаунот, но во Австралија, сосема изненадувачки, тоа воопшто не им оди од рака. Имено, само 17 проценти од возрасната популација се вакцинирани …

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!