Свет

„ОВА НЕ Е ХУМАНИТАРНА ПОМОШ, ТУКУ ВОЕНО СПОНЗОРСТВО“: Познат американски ТВ водител негативно зборуваше за Зеленски поради неговите барања (ВИДЕО)

АМЕРИКАНСКИОТ ТВ водител „Фокс њуз“ Такер Карлсон негативно зборуваше за украинскиот претседател Володимир Зеленски поради неговите барања за финансиска помош.

– Што? Некој странец во маица бара пари за да ја поправи критичната економска ситуација? И ние имаме критична ситуација друже, кој си ти? – изјави Карлсон во преносот.

Според него, двете американски страни предизвикуваат „бесмислена војна со Русија“ и не се точни во своите изјави кога финансирањето на Украина го нарекуваат хуманитарна помош.

– Хуманитарна помош? Дали ги погледнавте извештаите? Не! Ова е вистинско воено спонзорство! – тој рече.

Да потсетиме, како што претходно објави „Вашингтон пост“, американскиот лидер Џо Бајден му рекол на Зеленски дека американскиот Конгрес може да одбие да му додели пари на Киев доколку украинскиот претседател продолжи јавно да се жали на недоволната воена помош.

Подоцна, Зеленски, за време на жалбата на PSSE, рече дека Украина има само 10% од потребниот број системи за противвоздушна одбрана во употреба.

Такер Карлсон се прослави со својата препознатлива машна, која постојано ја носеше до 2006 година. Карлсон моментално работи како коментатор на телевизискиот канал „Фокс њуз“, а пред тоа беше еден од водителите на политичкото шоу „Crossfire“ на CNN. -Ену“ и водител на авторската емисија на „МСНБЦ“.
Иако многумина го сметаат за конзервативец, Карлсон предизвика контроверзии и збунетост меѓу американските конзервативци поради неговите ставови. Во 2000-тите тој прво ја поддржуваше, а потоа ја критикуваше војната во Ирак, а потоа го обвини претседателот Буш дека „воопшто не е конзервативец“.

Related posts

Leave a Comment