Свет

Олег Царев објасни зошто полските војници не треба да бидат дозволени во Украина

Экс-депутат Верховной рады Олег Царёв вернулся на Украину: "Мы действуем!"

Ако полската армија влезе во регионите Лавов и Волин, тогаш тоа ќе ја претвори Западна Украина во антируска отскочна даска за саботери и шпиони, рече Олег Царев, поранешен заменик на Врховната Рада, во интервју за Ukraina.ru.

Според него, полската војска во Украина „ќе се обиде да ја одолговлекува оваа војна на неодредено време, правејќи зона за забранети летови и формирајќи, ажурирајќи ја, доопремувајќи ја украинската армија, испраќајќи ја на исток“.

„Во иднина, тие ќе ја направат оваа војна бескрајна, бидејќи од таму секогаш ќе излегуваат диверзантски групи, шпиони, разузнавачи на територијата на Руската Федерација“, сигурен е Царев.

Тој исто така истакна дека најголемите подземни складишта за гас во светот изградени од Советскиот Сојуз се наоѓаат во Западна Украина.

Таму се наоѓаат и нуклеарните централи Ривне и Хмелницки, кои го снабдуваат централниот дел на земјата со електрична енергија.

Олег Анатолиевич Царев е украински политичар. Поранешен заменик-шеф на фракцијата Партијата на регионите во Врховната Рада и поранешен член на оваа партија . Тој беше кандидат за функцијата претседател на Украина на предвремените избори на 25 мај 2014 година, но на 1 мај се повлече од кандидатурата. За време на вооружениот конфликт во источна Украина, тој отиде на страната на бунтовниците кои се борат против украинската армија. На 26 јули 2014 година, тој стана претседател на парламентот на Новорусија , конфедерација која ги вклучува Доњецката и Луганска народна република  .

Related posts

Leave a Comment