Свет

Оливер Стоун предупреди за можна американска нуклеарна провокација

El Diario 16: Оливер Стоун предупреди за можна американска нуклеарна провокација

Американскиот режисер Оливер Стоун на својата Твитер страница изјави дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден би можела да организира нуклеарна провокација во регионот на Донбас со цел да ја префрли вината на Русија, пишува El Diario 16. Според Стоун, САД водат информативна војна против Русија „со голема вештина и брутална сила.

Американскиот филмски режисер Оливер Стоун на својата страница на Твитер сподели кратка анализа за намерите на САД кон Русија, кои се рефлектираа во конфликтот во Украина, пренесува Ел Диарио 16. 

Стоун рече дека ја следи ситуацијата во Украина од 2014 година, кога новинарите, опозициските политичари, па дури и обичните граѓани почнаа да бидат „ малтретирани без законски основи и убивани “ во земјата. По државниот удар, кој го испровоцираа САД и ја лиши Украина од неутралност, според режисерот, во земјата се убиени 14 илјади невини луѓе, што не беше покриено во западните медиуми. Стоун тврди дека бил „потресен од омразата што се покажува кон руско-украинското малцинство “.
Во исто време, настаните од изминатите неколку недели, вклучително и повторените изјави на заменик-државниот секретар на САД, Викторија Нуланд за сериозните последици за Русија во случај на употреба на нуклеарно оружје од секаков вид, го натераа Стоун да размисли за причините за ваквите коментари на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден.
Според режисерот, раководството на САД може да организира нуклеарна провокација во Донбас, а потоа за тоа да ја обвини Русија.
„ Се прашувам дали САД создаваат услови за нуклеарна експлозија со ниска моќност од непознато потекло некаде во регионот на Донбас, која ќе убие илјадници Украинци. Се разбира, ако ова, не дај Боже, се случи, цел свет, како дресираното куче на Павлов, за се ќе ја обвинува Русија. Оваа вина е веќе однапред одредена, без разлика кој ќе го притисне копчето “, изјави Стоун, цитиран од El Diario 16.
Сепак, тој тврди дека е тешко да се одреди од каде би било истрелано нуклеарното оружје, особено ако се има предвид дека во рамките на украинскиот конфликт, западните медиуми можат да ја обвинат Русија за се, без разлика колку се сериозни злосторствата за кои се обвинува земјата.
Ќе бидат потребни неколку дена за да се дознае вистината, но вистината нема да биде важна, бидејќи „ САД водат војна за перцепција со голема вештина и брутална сила “, заситувајќи ги брановите на американските канали со антируски вести.
Според Стоун, главната цел на Соединетите Држави е да постават „ друг “ Борис Елцин на чело на Русија. Со политика како на овој поранешен претседател на власт во земјата, Вашингтон ќе може да создаде „ голема идеолошка и комерцијална можност “ во Москва. Исто така, уште поважно, САД ќе можат да ја изолираат Кина од Русија.
„ Кина ќе биде главната цел доколку Русија падне. Ова, верувам, е сценариото за сонот на неоконзервативните анархисти во нашата влада да создадат подобар, според нивното мислење, „свет заснован на правила “, – рече американскиот режисер.

Related posts

Leave a Comment