ЕкономијаСвет

ОН ЗА ДРАМАТИЧНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ХРАНАТА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: ЦЕНИТЕ ОДАТ ДО НЕБО!

Војната во Украина доведе до „џиновски скок“ на цените на храната минатиот месец на уште едно рекордно ниво, велат од Обединетите нации.

Војната го прекина снабдувањето на најголемиот светски извозник на сончогледово масло, што значи дека се зголемија и трошоците за алтернативите, јавува Би-Би-Си.

Украина е исто така главен производител на житарки како пченка и пченица, чии цени исто така драстично се зголемија.

ОН соопштија дека „војната во регионот на Црното Море рашири шокови на пазарите на основните житарки и растителни масла“.

Индексот на цените на храната на ОН ги следи најтргуваните прехранбени производи во светот, мерејќи ги просечните цени на житариците, растителното масло, млечните производи, месото и шеќерот.

Цените на храната се на највисоко ниво откако беа поставени рекорди – пред 60 години, според индексот кој скокна за речиси 13 отсто во март, по рекордното високо ниво во февруари.

Растителните масла поскапеле за 23 отсто, а житариците за 17 отсто. Шеќерот поскапе за 7 отсто, месото за 5 отсто, додека млечните производи – кои беа помалку погодени од војната – поскапеа само за 3 отсто.

Цените на храната веќе беа на највисоко ниво во последните 10 години пред војната во Украина, според индексот, поради проблемите со глобалната жетва.

Ова поттикна криза на трошоците за живот што ги загрижува политичарите и предизвика предупредувања за социјални немири ширум светот.

Во Велика Британија, експертите од индустријата предупредија дека трошоците за храна може да се зголемат до 15% оваа година.

Организацијата на ОН за храна и земјоделство минатиот месец предупреди дека цените на храната може да се зголемат до 20 отсто како резултат на конфликтот во Украина, зголемувајќи го ризикот од зголемена неухранетост ширум светот.

Ја намали својата светска проекција на пченица за 2022 година од 790 милиони тони на 784 милиони, поради можноста најмалку 20 отсто од зимата во Украина да не се соберат поради „директно уништување“.

Сепак, се наведува дека глобалните залихи на житни култури би можеле да ја завршат годината за 2,4 отсто повеќе од почетокот поради акумулацијата на залихи во Русија и Украина, бидејќи извозот на двете земји ќе се намали.

 

Related posts

Leave a Comment