Свет

Општа паника и бегање: Алармот за опасност од руски авион ја прекина прес конференцијата на шпанскиот премиер и претседателот на Литванија (ВИДЕО)

OPŠTA BEŽANIJA IZ NATO BAZE ZBOG RUSKOG AVIONA! Prekinuta konferencija španskog premijera i predsednika Litvanije kada se oglasio ALARM! /VIDEO/

Шпанскиот премиер Педро Санчез и литванскиот претседател Гитанас Науседа беа прекинати за време на прес-конференцијата во воздухопловната база на НАТО во градот Сијаулија во Литванија, додека алармите објавија дека е забележан руски авион над Балтикот.

Според шпанската влада, „два нивни авиони ловци„ Еурофајтер “биле подигнати во воздух откако се огласил алармот“. Кабинетот на министрите во моментов нема други информации.

 

Весникот „Мундо“ го поврзува настанот со неидентификуван руски авион над Балтичкото Море. Како што објаснија извори на медиумот од базата, „ова се вообичаени активности на руската авијација“. Засега не е познато дали станува збор за еден руски авион или за неколку од нив.

По полетувањето на ловците на НАТО, прес-конференцијата продолжи.

Науседа беше смиена кога продолжија неколку моменти подоцна:

„Како што можете да видите, сè функционира совршено. Можам да потврдам дека нашиот авион беше во воздух за помалку од 15 минути “.

Related posts

Leave a Comment