Европа

Орбан: Брисел направи грешка

Орбан: Брисел направи грешка

ЕВРОПСКАТА УНИЈА направи грешка кога воведе санкции против Русија поради војната во Украина, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан, повикувајќи ги лидерите на ЕУ да ја променат својата политика по ова прашање.

„На почетокот мислев дека едноставно си пукавме во стапалото, но европската економија прими куршум во белите дробови и се задуши“, рече Орбан во говорот на националното радио.

„Брисел мора да признае дека тоа беше грешка, дека санкциите не ја постигнаа целта и дури имаа спротивен ефект“, додаде тој.

Орбан жестоко се спротивстави на ембаргото за увоз на руска нафта на почетокот на јуни, што беше дел од шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија.

„Брисел мислеше дека ќе ги казни Русите, но ние бевме казнети уште повеќе“

„Брисел мислеше дека политиката на санкции ќе ја казни Русија, но ние бевме казнети уште повеќе“, изјави шефот на унгарската влада.

Украина ја критикуваше позицијата на Орбан, нагласувајќи дека санкциите се објавени како одговор на руската агресија.

Портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олег Николенко изјави дека не ја убиваат европската економија санкциите, туку хибридната војна што ја води Русија.

Унгарија, која се потпира на увоз за 65 отсто од вкупната нафта и 80 отсто од потребите за гас, во средата прогласи вонредна состојба поради енергетската криза.

„Мораме да платиме повисока цена бидејќи во спротивно системот повеќе не е одржлив“, рече Орбан на радио.

Руски Гаспром во средата објави дека не може да гарантира правилно функционирање на гасоводот Северен тек, кој ја снабдува Европа со гас и е запрен, наведувајќи го фактот дека е невозможно да се потврди дека ќе ја врати германската турбина што беше на поправка во Канада.

Related posts

Leave a Comment