Свет

Орбан: Сорос претставува закана за Унгарија и Полска

Hungarian Nightmare: Viktor Orban's War on George Soros

БУДИМПЕШТА – Џорџ Сорос, „најкорумпираниот човек во модерната меѓународна политика“, претставува закана за Унгарија и Полска, оцени денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан.

 

Во интервју за националното радио „Кошут“, тој рече дека Сорос, американски финансиер со унгарско потекло, „имал многу политичари на неговиот платен список“ и дека „силата на корупцијата стои зад бирократите во Брисел кои уценуваат и се закануваат на Унгарија“.

Унгарскиот премиер рече дека Сорос им се заканува на Унгарија и на Полска, иако Европската унија обично ги решава споровите преку преговори, пренесува МТИ.

Тој рече дека бескрупулозните лаги за Унгарија не се невообичаени, но дека тие сега достигнале критична точка.

dzordz soros jpg

Единственото прифатливо решение за сегашниот проблем во врска со буџетот на ЕУ и фондовите за наплата ќе се заснова на закон, а не на политика, посочи унгарскиот премиер.

Со придонесот на Сорос, тие сакаат да формираат институции што би можеле да ја принудат Унгарија да ја отвори границата на југот и да прифати мигранти, рече Орбан, нагласувајќи дека Будимпешта ги отфрла ваквите барања.

Премиерот рече дека 12 милиони дози вакцина за коронавирус што ги набави земјата ќе бидат доволни за да се запре епидемијата. Вакцинацијата најверојатно ќе се изврши кон крајот на пролетта, но точниот датум сè уште не е познат, рече тој, истакнувајќи дека ова е прашање на здравје, а не на политика.

Ако некои земји напреднале понатаму во развојот на вакцини, логично е Унгарија да нарача вакцини и од нив, рече премиерот, осврнувајќи се на тековните преговори со Кина и Русија.

Коментирајќи го повикот на Сорос за истрага за испорака на примероци од руската вакцина во Унгарија, Орбан рече дека не е на него да одлучи кои вакцини се добри, а кои не.

Тоа ќе биде задача на лабораториите и граѓаните на Унгарија, кои ќе можат да избираат помеѓу неколку вакцини, посочи премиерот.

Тој рече дека позитивните податоци во последните неколку дена не претставуваат доказ дека епидемијата се намалува и дека лекарите предупредуваат дека бројот на новозаболени може дополнително да се намали, а потоа повторно да почне да расте.

Премиерот рече дека бројот на хоспитализирани пациенти е голем, но дека сè уште не се исполнети сите болнички капацитети, и тој ги негираше обвинувањата дека владата не е добро подготвена за вториот бран на епидемијата.

Related posts

Leave a Comment