Кошарка

Орлите рано одлетаа : Аргентина ја надигра Србија и избори полуфинале!

 

Аргентина ја предводеше 39-годишниот ветеран Луис Скола со 20 поени и одличниот играч Факундо Кампазо со 18.

Аргентинската кошаркарска репрезентација е првиот полуфиналист на Светското првенство во Кина!  Аргентинците ги совладаа сегашните олимписки, светски и европски вицепрваци во четвртфиналето во Донггуан со 97:87 (25:23, 29:26, 14:18, 29:20).

Аргентина победи предводена од 39-годишен ветеран Луис Скола со 20 поени и брилијантниот плејмејкер Факундо Кампазо со 18 поени, 12 асистенции и шест скока, додека во тимот Србија најдобар беше Бојан Богдановиќ со 21 поени, Немања Бјелица со 18 поени и Никола Јокиќ со 16 поени и 10 скокови. Аргентинците водеа скоро во текот на целиот натпревар. Тие го отворија натпреварот со 12: 4, и на полувреме заминаа со предност од 54:49 со одличен удар за тројка.

Аргентина постигна девет од 16 обиди за три поени во првите 20 минути, со што ја анулираше предноста на  Србија во скокови,26-8. После офанзивно слабата трета четвртина, Кампазо и Скола блеснаа во самиот финиш на натпреварот. Скола од 34-та до 38-та минута во клучната серија од 13-5 на Аргентина, со која избега од 76-73 на 89-78, постигна дури осум поени , најмногу од нив по одличните додавања на Кампазо. Во последната четвртина, Србија се обиде да се врати во мечот со брзи шутеви три поени, но поблиску од 91:85, што беше резултат на 1:20 минути пред крајот, не можеа.

Аргентина ќе игра во полуфиналето на Светскиот куп по четврти пат во својата историја. Таа досега има освоено една титула, на првото Светско првенство во 1950 година кога беше домаќин, а има и сребро од 2002 година и четврто место од 2006 година. Во полуфиналето, во петок, Аргентина ќе игра против победникот од натпреварот САД-Франција.

Related posts

Leave a Comment