Свет

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Еквадор одлучи да го повлече дипломатскиот азил за Асанж

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен од страна на полицајци од Лондонската полициската служба во Амбасадата на Еквадор во Лондон, соопшти полицијата.

“Тој беше притворен во централната полициска станица во Лондон, каде што ќе остане, пред да биде изведен пред Судскиот суд на Вестминстер што е можно поскоро”, се вели во соопштението.

Лондонската Полициска служба, исто така, рече дека “имала должност да го изврши налогот, во име на судскиот совет на Вестминстер, и била поканета во амбасадата од страна на амбасадорот, по повлекувањето на азилот од страна на Еквадор”.

Британскиот министер за внатрешни работи Саид Џавид, за возврат, на Твитер изјави дека “скоро седум години по влегувањето во амбасадата на Еквадор, можам да  потврдам дека Џулијан Асанж сега се наоѓа во полициски притвор и со право се соочува со правдата во Велика Британија”. “Би сакал да му се заблагодарам на Еквадор за неговата соработка и на Лондонската полиција за нејзината професионалност. Никој не е над законот”, додаде тој.

“Тој беше притворен во централната полициска станица во Лондон, каде што ќе остане, пред да биде изведен пред Судскиот совет на Вестминстер што е можно поскоро”, се вели во соопштението.

Еквадорскиот претседател Ленин Морено во четвртокот изјави дека Еквадор одлучил да го повлече дипломатскиот азил за Асанж.

“Еквадор направи суверена одлука да го повлече дипломатскиот азил на Џулијан Асанж поради редовните прекршувања на меѓународните конвенции”, напиша Морено на Твитер.

Викиликс ја нарече одлуката на Еквадор да го повлече азилантот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, незаконска.

“Еквадор нелегално го прекина политичкиот азил на Асанж,со кршење на меѓународното право. Тој беше уапсен од британската полиција во амбасадата на Еквадор пред неколку минути”, пишува чуварот.

Случајот  Асанж

Во 2012 година, Асанж побара засолниште во амбасадата на Еквадор во Лондон за да ја избегне екстрадицијата во Шведска, која издаде налог за негово апсење за сексуално вознемирување и обвиненија за силување. Асанж ги отфрли обвинувањата како политички мотивирани. Неговиот најлош страв беше Шведска да го екстрадира во САД, каде што ќе се соочи со 35 години затвор или смртна казна за објавување на класифицирани документи од Стејт департментот. Случајот со силување беше отфрлен во 2017 година, но Обединетото Кралство продолжи да инсистира на тоа дека Асанж ќе биде уапсен поради неговото непојавување пред судот во Лондон.

 

 

Related posts

Leave a Comment