Свет

Осомничениот за убиството на Шинзо Абе: Пукав затоа што бев гневен

Former Japanese Prime Minister Shinzo Abe was shot while giving a speech  and is in serious condition. The attacker was caught

На прашањето на јапонските медиуми дали неговата намера била да го убие Абе, полицијата на прес-конференција соопшти дека Јамагами признал дека пукал во поранешниот јапонски премиер.

Осомничениот за убиството на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе, Тецуја Јамагами, рече дека пукал во Абе затоа што верувал дека припаѓа на организација на која и бил гневен, соопшти полицијата.

Јамагами (41), кој беше уапсен веднаш откако Абе беше застрелан во градот Нара додека држеше говор на предизборен митинг, не прецизираше за која организација станува збор.

Related posts

Leave a Comment