Свет

Остри обвинувања од полската влада против Германија и Франција за нивните врски со Русија

Полскиот вицепремиер Јарослав Качински ги обвини Германија и Франција дека имаат блиски односи со Русија. „Германската влада со години не сакаше да забележи што прави Русија за време на Путин, а денес гледаме резултати“, рече тој во интервју за германскиот весник „ Велт “ .

Треба да се напомене дека Полска, барем привремено, прими 2,3 милиони бегалци од Украина и затоа војната во соседната земја има силно влијание врз Полска. Покрај тоа, антируските чувства се забележуваат во Полска поради бројните конфликти низ историјата. Дополнително, националистички, антируски, антиукраински, антигермански и евроскептични ставови покажаа и во владејачката партија Право и правда.

„Германија, како и Франција, покажува силна пристрасност во корист на Москва“, рече во интервјуто лидерот на владејачката Партија на правото и правдата (ПиС). Според него, Берлин се обидува да го „оживее она што го направи канцеларот Бизмарк“, односно: „германската доминација рамо до рамо со Русија“. Качински, лидер на полската владејачка партија, ја обвини Германија дека не испорачува доволно оружје на Украина и одбива да воведе ембарго за увоз на руска нафта. Според него, Русија заработува пет пати повеќе од извозот на нафта отколку од продажбата на природен гас.

Три европски земји веќе најавија дека ќе престанат да увезуваат руски гас. Откако Латвија вчера објави дека го прекинува увозот на руски гас за домашна потрошувачка и станува првата земја од ЕУ која е независна од руските испораки, АФП утринава објави дека две други балтички републики – Литванија и Естонија – престанале да купуваат и користат руски гас во нивните земји. Агенцијата го цитираше Улдис Бариса, извршен директор на балтичкото претпријатие за пренос на гас Conexus Baltic Grid, кој вели дека трите балтички држави ќе престанат да користат руски гас од 1-ви април.

Related posts

Leave a Comment