Свет

Отворено писмо на врвни германски интелектуалци до Шолц: Престани да ја вооружуваш Украина!

Germany almost has a new chancellor. But who is Olaf Scholz?

Германски јавни личности го повикаа канцеларот Олаф Шолц да ја прекине испораката на оружје за Украина и да го убеди Киев да престане да дава отпор, пишува Берлинер цајтунг, кој во целост објави отворено писмо од интелектуалци.

Истото беше потпишано од околу 20 научници, политичари и културни дејци од земјата, меѓу кои и поранешниот потпретседател на Бундестагот Антје Волмер.

Писмото објавено во Берлинер цајтунг го пренесуваме во целост:

Почитуван канцеларе Шолц:

Ние сме луѓе со различно потекло, политички ставови и ставови кон политиките на НАТО, Русија и федералната влада. Сите ние длабоко ја осудуваме оваа неоправдана војна на Русија во Украина. Обединети сме во предупредувањето на неконтролираната ескалација на војната со несогледливи последици низ светот и во спротивставувањето на продолжувањето на војната и крвопролевањето со испорака на оружје.

Со снабдување со оружје, Германија и другите земји на НАТО де факто станаа воени страни. И така Украина стана бојно поле за конфликтот меѓу НАТО и Русија околу безбедносниот поредок во Европа, кој ескалираше со текот на годините.

Оваа брутална војна во срцето на Европа се води на сметка на украинскиот народ. Во исто време, економската војна што сега започна го загрозува снабдувањето на луѓето во Русија и многу сиромашни земји ширум светот.

Се трупаат извештаи за воени злосторства. Иако е тешко да се провери во сегашните услови, мора да се претпостави дека и во оваа војна, како и во другите пред неа, ќе бидат извршени ѕверства и дека бруталноста ќе се зголемува со нејзиното траење. Уште една причина за брзо завршување.

Војната крие реална опасност од ескалација и воена ескалација која повеќе не може да се контролира – слично како во Првата светска војна. Се повлекуваат црвените линии кои потоа актерите и коцкарите од двете страни ги преминуваат, а спиралата продолжува чекор понатаму. Ако одговорните луѓе како вас, почитуван господине канцеларе, не го запрат овој развој, крајот ќе биде уште една голема војна. Само овој пат со нуклеарно оружје, широко распространето уништување и крај на човечката цивилизација. Затоа, избегнувањето на зголемени жртви, уништување и понатамошна опасна ескалација мора да биде апсолутен приоритет.

И покрај извештаите за успехот на украинската армија во меѓувреме: таа е далеку поинфериорна од руската и има мали шанси да победи во оваа војна. Цената на продолжениот воен отпор, без разлика на можниот успех, ќе биде повеќе уништени градови и села и повеќе жртви меѓу украинското население. Испораките на оружје и воената поддршка на НАТО ја продолжуваат војната и го прават дипломатското решение далечно.

Право е да се бара „Оружјето долу! да се упати првенствено до руската страна. Но, во исто време, мора да се преземат дополнителни чекори за да се стави крај на крвопролевањето и раселувањето на луѓето што е можно поскоро.

Колку и да е горчливо повлекувањето од насилството кое го прекршува меѓународното право, тоа е единствената реална и хумана алтернатива на долгата, исцрпувачка војна. Првиот и најважен чекор би бил да се запрат сите испораки на оружје за Украина, во комбинација со сегашниот прекин на огнот за кој треба да се преговара.

Затоа ја повикуваме германската влада, земјите од ЕУ и НАТО да престанат да доставуваат оружје за украинските војници и да ја охрабрат владата во Киев да го прекине воениот отпор против ветувањето за преговори за прекин на огнот и политичко решение. Понудите до Москва за кои веќе разговараше претседателот Зеленски – можна неутралност, договор за признавање на Крим и референдуми за идниот статус на републиките во Донбас – нудат реална шанса за тоа.

Преговорите за брзо повлекување на руските трупи и обновување на територијалниот интегритет на Украина треба да бидат поддржани со предлози од самите земји на НАТО во однос на легитимните безбедносни интереси на Русија и нејзините соседни земји.

Со цел да се запре натамошното масовно уништување на градовите и да се забрзаат преговорите за прекин на огнот, федералната влада треба да предложи градовите кој во моментотсе  под опсада, кои се најзагрозени и досега главно неуништени, како Киев, Харков и Одеса, да станат „Небранети градови“. . Да се објасни протоколот на Женевската конвенција од 1949 година. Благодарение на концептот веќе дефиниран во Хашката конвенција за копнена војна, многу градови успеаја да спречат уништување за време на Втората светска војна.

Преовладувачката логика на војната мора да се замени со смела логика на мирот и мора да се создаде нова европска и глобална архитектура на мирот, вклучувајќи ги Русија и Кина. Нашата земја не смее овде да стои настрана, туку мора да игра активна улога.

Со почит,

ПД д-р Јоханес М. Бекер, политиколог, поранешен генерален директор на Центарот за
истражување на конфликти во Марбург

Данијела Дан, новинарка, писателка и публицистка, членка на ПЕН

Д-р Ролф Госнер, адвокат и публицист, Меѓународна лига за човекови права

Јирген Граслин, федерален портпарол DFG-VK и Aktion Aufschrei – Стоп за трговијата со оружје!

Јоаким Гилијар, публицист

д-р Лук Јохимсен, новинар, ТВ уредник, пратеник 2005-2013 година

Кристоф Крамер, хирург, меѓународни лекари за спречување на нуклеарна војна IPPNV (германски оддел)

Проф Др. Карин Кулов, политиколог

Д-р Хелмут Лорер, д-р, меѓународен советник, IPPNV (германски оддел)

Проф Др. Мохсен Масарат, политиколог и економист

д-р Ханс Мишелвик, Комисија за основни вредности на СПД

Рут Мизелвиц, протестантски теолог, поранешен претседател на Акцијата за
мирно помирување

Проф Др. Норман Паех, експерт за меѓународно право, поранешен пратеник во германскиот Бундестаг

Проф Др. Вернер Руф, политиколог и социолог

Проф Др. Герт Сомер, психолог, поранешен член на одборот на Центарот за
истражување на конфликти во Марбург

Ханс Кристоф Граф фон Спонек, поранешен помошник генерален секретар на ОН

д-р Антје Волмер, поранешен потпретседател на германскиот Бундестаг

Константин Векер, музичар, композитор и писател

 

Related posts

Leave a Comment