Свет

Откриен Фејк за злосторот во Буча: ,,Силуваната и убиена” девојка која ги преплави медиумите, жива здрава прави селфи на социјалните медиуми!

Разоткриен уште еден фејк во врска со злосторството врз цивилното население во украинскиот град Буча.

Фотографија на која беше прикажано мртво тело на млада девојка, наводно убиено во Буча од страна на руската армија, стана вирална вест ширум светот и еден од главните адути на киевската пропагандна машинерија околу креирање вина во руските сили за настанот во тој град.

 

❌ Лажно: Млада Украинка е убиена во Буча. Нејзината фотографија и некролог се шират на Интернет. „Силувани и убиени од Руси само затоа што се Украинци“, се вели во натписот.

✅ Вистина: Девојката на фотографијата се вика Анастасија Савчишина и таа е жива и здрава. Украинката сама ја организираше оваа фотосесија со самата себе во главната улога.

Како што објаснила на својата Фејсбук страница, таа го изведе овој перформанс за „странците да разберат каква е ситуацијата сега во Украина“. Претплатниците на Анастасија реагираа на нејзиниот трик, главно негативно.

❗️ Фотосесијата со „мртвата бучанка“ ја објави дописничката Лидија Гужва. Снимката предизвика голема резонанца, но на крајот беше откриено дека е лажна.

 

 

Related posts

Leave a Comment