Свет

Офицери на украинскиот нацистички баталјон „Ајдар“ се предадоа

Командант на украинскиот нацистички баталјон „Ајдар“ е заробен при освојувањето на селото Метјолкино во околината на Северодонецк, изјави за Спутник извор од полицијата.

„Неколку украински екстремисти се предадоа при чистењето на селото Метјолкино, меѓу кои и еден командант на баталјонот „Ајдар“. Во моментов се води истрага колку е висока неговата позиција“, вели соговорникот.

Амбасадорот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) во Русија, Родион Мирошник, го потврди предавањето на припадниците на националистичкиот баталјон Ајдар заедно со нивните водачи во предградијата на Северодонецк.

Мирошник додаде дека селото е целосно исчистено од милитанти и дека „до неодамна непобедливите нацисти“ сега сведочат за нивните дела и на мапи ја цртаат локацијата на нивните „соработници“ во Лисичанск и нејзините предградија.

Според него, активистите скриени во фабриката Азот сигнализирале дека се подготвени да продолжат со преговорите.

Тој изјави и дека многу сериозни удари се нанесуваат во приградската населба Лисичанск.

„Терористичките групи трпат загуби во Берестов, Спорни, Волчејаровка и во индустриската зона на нафтената рафинерија Лисичанск“, рече Мирошник, додавајќи дека руските сили постигнале значителен напредок кон Артемовск, каде што окупираа неколку упоришта на украинските вооружени сили и сега се оддалечени околу седум километри.од градот.

Што се однесува до ситуацијата околу Северодоњецк, тие сега се борат за блиското село Сиротино, кое се наоѓа веднаш до Метјолкин.

Претходно чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека специјалните единици „Ахмат“ заедно со вториот корпус на Народната милиција на Луганската Народна Република (ЛНР) го ослободиле Метелкино. Тој објасни дека во конфликтите украинската страна изгубила од 600 до 700 војници во последната недела, некои биле ранети, а некои загинале.

За време на борбите околу Северодонецк, руската армија и војската на ЛНР ги блокираа милитантите на украинските баталјони на територијата на фабриката „Азот“. Борбите за градот се водат од почетокот на мај.

Помошникот на чеченскиот лидер за безбедност Апти Алаудинов покажа голем магацин со странско оружје на украинските сили, кој го пронашла единицата „Ахмат“ во Северодонецк.

Тој објасни дека борците на единицата „Ахмат“ пронашле голем магацин со оружје што странските партнери на Киев и го доставуваат на Украина, пренесе Спутник. Меѓу другото, пронајдени се неискористени американски противтенковски системи „Јавелин“ и шведско-британски лесни противтенковски системи, како и бесшумни минофрлачи доставени од Полска.

Народната милиција на Луганската Народна Република (ЛНР) соопшти дека во изминатите 24 часа украинските сили изгубиле 32 лица, пет оклопни возила и три единици автомобилска опрема.

Во извештајот се наведува и дека тројца украински војници го предале оружјето.

Украинските сили истрелале повеќе од 470 проектили од повеќецевни ракетни фрлачи БМ-21 „Град“, тенкови и топовска артилерија со калибар 155, 152 и 122 мм.

Мета беа области од 10 населби на ДНР. Во гранатирањето загинаа пет цивили, а 24 се ранети, од кои две деца.

Украинските војници соопштија дека ги одбиле руските напади врз селата во близина на Северодонецк, клучен град на истокот на земјата. „Нашите единици одбија напад во областа Тошкивка“, објави украинската армија на Фејсбук.

Како што се додава, „непријателот се повлекол и се прегрупирал“.

Украинската армија додаде дека руските сили извршиле напад и врз селото Орихове, но дека нападот бил „успешно одбиен“.

Локалниот гувернер Сергеј Гајдаи денеска на Телеграм изјави дека „изјавите на Русите за контрола на Северодоњецк се лажни“. „Тие го контролираат најголемиот дел од градот, но не го контролираат целосно“, рече Гајдаи.

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Вадим Денисенко денеска за украинската национална телевизија изјави дека околу Харков се водат борби:

„Ситуацијата северно од Харков, вториот по големина град во Украина, е доста тешка, бидејќи руските сили се обидуваат повторно да се приближат за да го гранатираат градот, Русија се обидува да го направи Харков град на линијата на фронтот“, рече тој.

Related posts

Leave a Comment