Свет

ПАДНА МАРИУПОЛ: Русите зазедоа стратешки важен град

Градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко денеска изјави дека неговиот град е во рацете на руската армија.

– Не е се во наша моќ. „За жал, денес сме во рацете на окупаторот“, рече Бојченко во телевизиско интервју во живо.

Не е познато дали во градот се уште има борбии, но неопходна е целосна евакуација на градот, рече Бојченко.

Во меѓувреме, Рамзан Кадиров се фотографираше со чеченските борци во Мариупол.

Related posts

Leave a Comment