Свет

Пакистан тврди дека Кина ќе им помогне да го зачуваат својот суверенитет и територијален интегритет

Пакистанскиот министер за надворешни работи денеска се заблагодари на Кина за нејзината постојана поддршка за суверенитетот, територијалниот интегритет, политичката стабилност и социо-економскиот развој на Пакистан, велејќи дека Пекинг го уверил Исламабад дека ги поддржува во секое тешко време .

Во видео порака по состанокот со кинескиот колега Ванг Ји во источната кинеска провинција Анхуи, пакистанскиот министер Шах Махмуд Куреши рече дека го информирал Ванг за актуелната регионална ситуација и разговарале за други прашања, вклучително Украина и Авганистан.

„Добив јасна порака од кинескиот министер за надворешни работи дека Кина беше сигурен партнер на Пакистан во минатото и ќе продолжи да биде таков и во иднина. „Кина секогаш го штитела суверенитетот и територијалниот интегритет на Пакистан и ќе продолжи да го прави тоа“, рече Куреши. Неговите изјави доаѓаат во време на тврдењата на пакистанскиот премиер Имран Кан дека се подготвува „меѓународен заговор“ за соборување на неговата влада поради нејзината „независна надворешна политика“. Поради претстојното гласање за недоверба во парламентот, Кан е под зголемен притисок бидејќи коалицијата и внатрепартиските сојузници ја прекинаа поддршката за неговата влада во последните денови. На митингот во главниот град минатата недела, премиерот Кан мавташе со хартија за која тврдеше дека е писмена закана од странска сила. Тој не прецизираше за која земја станува збор и одби да ја открие содржината „поради националниот интерес“.

Министерот Куреши и неговата делегација во вторникот пристигнаа во Кина за да присуствуваат на третиот состанок на министрите за надворешни работи на соседните земји на Авганистан. Во изјавата објавена од пакистанското Министерство за надворешни работи, тој ја повтори силната посветеност на Исламабад за политиката на „цела Кина“ и континуираната поддршка за прашања од фундаментален интерес на Пекинг. Куреши рече дека разговарал за актуелната ситуација во Украина со Ванг и рече дека Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) останува подготвена да помогне во изнаоѓањето дипломатско решение. Кина, исто така, се согласи да му олесни на Пакистан да го отплати долгот и да помогне во случај на недостаток на нафта во земјата поради украинската војна, додаде Куреши. Пакистанскиот министер за надворешни работи се сретна и со неговиот руски колега Сергеј Лавров и иранскиот висок дипломат Хосеин Амир-Абдолахиан.

Related posts

Leave a Comment