Свет

Пакистан ја обвини Индија дека планира нов напад овој месец

Индиската војска може да го нападне Пакистан некаде за помалку од две недели изјави пакистанскиот министер за надворешни работи Шах Махмуд Куреши, тврдејќи дека наведува “доверливи разузнавачки податоци”. Двете нуклеарни сили во февруари имаа големи тензии.

“Имаме сигурни разузнавачки информации дека Индија планира нов напад врз Пакистан. Според нашите информации ова би можело да се случи помеѓу 16 и 20 април “, објави Куреши.Министерот кој во неделата го посети својот роден град Мултан, изјави за новинарите дека Пакистан ги сподели своите сознанија со петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН. Официјалниот претставник нема да објасни со какви докази располага Исламабад во настојувањето советот за безбедност да го поддржи неговото барање, но посочи дека зборувал за инструкциите на премиерот Имран Кан.

Подоцна во неделата, Пакистан, исто така го повика претставникот на Делхи и поднесе протест против какви било потенцијално драстични чекори. “Индискиот заменик висок комесар беше повикан за демарш во согласност со денешниот брифинг на министерот за надворешни работи и предупреди против каква било каква несакана акција”, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи на Пакистан Мохамед Фајсал, во твит.

Индија нема веднаш да одговори на наводите на Пакистан.

Тензиите меѓу нуклеарните ривали и соседи ескалираа оваа година по самоубиствениот напад во кој загинаа десетици индиски полицајци во спорниот регион Кашмир кон средината на февруари.

Две недели подоцна индиските воени авиони спроведоа воздушен напад врз пакистанската територија, насочени кон тоа што беше наведено од Индија како камп за обука на милитантната група која беше осомничена за нападот.

Налутениот Пакистан веќе наредниот ден наредниот ден изведе сопствена акција со бомбашки напади во индискиот дел на Кашмир, кој ескалираше во судир меѓу воздушните сили на двете нации. Индија загуби еден борбен авион и тврди дека соборила еден од пакистанските авиони Ф-16, што Исламабад ги негира.

Related posts

Leave a Comment