Фудбал

Палермо и официјално згасна

Фото: usузепе Белини / Гети Слики

 

После 32 години постоење фудбалскиот клуб Палермо, официјално престана да постои.

Во петокот, локалниот суд го прифати барањето на тужителот и го прогласи сицилијанскиот клуб за неликвиден.

Според „Кориере дело Спорт“, Андреа Зампарини, син на сопственикот Маурициус, понудил 10.000.000 евра за да ги плати долговите, но таа сума е опишана како недоволна.

Related posts

Leave a Comment