Свет

Памела Андерсон побара од Трамп да го помилува Жулиан Асанж

Pamela Anderson says Donald Trump is 'debating' pardoning Julian Assange |  Ents & Arts News | Sky News

Американската актерка Памела Андерсон апелираше до претседателот Доналд Трамп да го помилува основачот на Викиликс Жулијан Асанж пред да ја напушти Белата куќа, и со тоа да ја покаже својата посветеност на слободата на говорот.

Актерката, која е долгогодишен поддржувач на Асанж, во емисијата „Такер Карлсон Тунајт“ изјави дека помилувањето е „дефинирачки момент“ за претседателот, пренесува „Фокс њуз“.

Трамп се очекува да помилува меѓу 50 и 100 лица пред да замине од претседателската функција, сепак, и покрај кампањата за ослободување на Асанж, неговото помилување не се очекува.

“Целиот свет или мнозинството сака да го помилува Жулијан Асанж. Ова е неговиот момент да блесне и да остави впечаток на светот. Ако ова дојде до судење, тоа ќе биде крај на Првиот амандман”, рече Памела Андерсон, повикувајќи го Трамп да ја направи “вистинската работа”. биди „херој на слободата на говорот“.

Поранешната starвезда на „Бејвоч “ е една од најгласните поддржувачи на основачот на Викиликс, Асанж , и го посети неколку пати во Лондон, вклучително и во затворот Белмарш во мај 2019 година.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!