Европа

Партијата Италијански браќа, победник на изборите во Италија: Почнува походот на тврдата десница во Европа

Танјуг/АП Фото/Грегорио Борџија, датотека

Десничарската партија Италијански браќа освои најмногу гласови на парламентарните избори во Италија, според објавените речиси конечни резултати од гласањето.

Овој успех ја отвори вратата за формирање на првата тврдодесничарска влада во Италија по Втората светска војна, а на чело треба да биде лидртката на италијанските браќа Џорџа Мелони, која воедно ќе стане и првата жена премиер во историјата на Италија.

Коалицијата на десниот центар, во која е и партијата на Џорџа Мелони, освои 44 отсто од гласачите кои излегоа на гласање. Италијанските браќа освоија 26 отсто од гласовите, а преостанатите двајца членови на коалицијата, антиимигрантската партија Лига на чело со Матео Салвини и умерената десничарска Форца Италија предводена од поранешниот премиер Силвио Берлускони освоија девет и осум отсто од гласовите.

Демократската партија, која припаѓа на левиот центар, и нејзините сојузници освоија околу 26 отсто од гласовите, а поддршката на популистичкото Движење пет ѕвезди е намалена на половина во споредба со огромниот успех од 2018 година – доби 15 отсто од гласовите. гласаат.

На изборите учествуваа 64 отсто од регистрираните гласачи, што е рекордно ниска излезност на парламентарните избори во Италија и се припишува на разочараноста на жителите на третата најсилна економија на Европската унија поради заткулисни настани кои доведе до создавање на трите претходни италијански влади, но и до соборување на владата во заминување на премиерот на национално единство Марио Драги.

Рано утрово Џорџа Мелони (45) во својот победнички говор испрати порака за обединување на Италијанците: „Кога ќе бидеме повикани да управуваме со оваа нација, ќе управуваме со неа за сите. Ќе го направиме тоа за сите Италијанци и ќе го направиме тоа со цел национално обединување. Италија не избра нас. Ние нема да дозволиме да пропаднеме“.

Иако партиите од десниот центар се јасни победници на изборите, до формирањето на владата има уште неколку недели, а ќе му претходат консултации меѓу партиите и со претседателот на Републиката, Серџо Матарело.

Во меѓувреме премиер ќе биде Марио Драги. Неговата влада пропадна пред шест месеци, а изборите, чии резултати предизвикаа ентузијазам кај европските десничари, се одржаа во клучно време за Европа, која се соочува со војната во Украина и, во врска со тоа, неконтролираното зголемување на цените на енергијата што имаа силно влијание врз џебовите на Италијанците и италијанската индустрија.

Се очекува новата италијанска влада со Џорџа Мелони како премиер да ја следи надворешната политика што ја води владата на Марио Драги, која вклучува поддршка за НАТО во одбраната на Украина од руска инвазија. За разлика од Џорџо Мелони, нејзините коалициски партнери Силвио Берлускони и Матео Салвини имаат врски со рускиот претседател Владимир Путин. Иако и двајцата се дистанцираа од инвазијата на Украина, Салвини предупреди дека европските санкции против Москва ја загрозуваат италијанската индустрија, а Берлускони неодамна дури се обиде да ја оправда руската инвазија на Украина како нешто што му го наметнаа на Путин од проруските сепаратисти во Донбас.

Related posts

Leave a Comment