Македонија Политика Соопштенија

ПАРТИЈАТА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ИМ УПАТИ 48 ЧАСОВЕН УЛТИМАТУМ НА МИЦКОВСКИ И АПАСИЕВ ДА ГО НАПУШТАТ СОБРАНИЕТО (ВИДЕО)

На денешната прес конференција, партијата Родина Македонија им упати ултиматум на ВМРО ДПМНЕ и ЛЕВИЦА да го напуштат собранието на Република Македонија

Во обраќањето се вели:

Родина Македонија постојано повикува на протест за спречување на кражба на историјата и идентитетот, името, но и стопирање на општата бугаризација на Македонците и македонската култура.

Родина Македонија поддржува блокада на велепредавствата, етноцидот на Македонците и блокада на хунтата воопшто. Но, БЛОКАДА која би била комплетна, издржана и целосна, блокада на северна и на хунтата, како блокирање на собранието, институциите и квази системот на „Северна”.

Затоа ги повикуваме двете парламентарни опозициски партии на ЦЕЛОСНА БЛОКАДА на „северна“. Да покажеме конечно вистинска одбрана на Македонија и Македонците, наместо досегашните политики на мимикрија и клиентелизам и служење на туѓите интереси.

На вас останува да одлучите дали овој пат ќе „изиграте” вистински?! Дали ќе застанете на вистинската страна?!

Родина Македонија ќе поддржи блокади принципиелно и практично, но на институциите на државата,секојдневно, а не на раскрсниците, при тоа останувајќи цврсто на своите програмски определби: Суверенизам, Независност, Право на Избор, Македонизам и вољата на мнозинството-трите НЕ од последниот референдум.

Ако во рок од 48 часа од објавувањето на овој проглас не излезете од системот и институциите на т.н „Северна” и не се придружите на барикадите за тотална блокада, Родина Македонија ќе заклучи дека ова е уште една општествена мимикрија и лоша театарска претстава во борбата за гола власт, врз грбот на Македонија и Македонците. Со тоа ќе претставувате легитимна политичка и општествена цел во понатамошната борба на #Организацијата за спас на Македонија.

Се гледаме на барикадите и посакуваме овој пат да бидат вистински!

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ!

ПРЕСС ЦЕНТАР РОДИНА МАКЕДОНИЈА 7.6.2021 

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Related posts

Leave a Comment