Свет

Патријарх Кирил: Русија се соочува со опасности кои се закануваат на нејзиното постоење

БАЛАШИКА – Денешните опасности и се закануваат на Русија со уништување, изјави денеска патријархот московски и на цела Русија Кирил. По осветувањето на главниот храм на руската национална гарда во Балашиха, тој изјави дека Русија се соочува со опасности кои го доведуваат во прашање нејзиното постоење, пренесува ТАСС.

Според Кирил, моќните странски сили си поставиле за цел да ги ослабат Украина, Белорусија и Русија.

Related posts

Leave a Comment