Свет

Патрушев: Западот ја претвори Украина во отскочна даска за крајнодесничарскиот екстремизам

САД се обидуваат да го оживеат фашизмот во Европа од крајот на Втората светска војна, а Украина е претворена во главната светска отскочна даска за екстремно десничарскиот екстремизам. Ваква изјава даде Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација на состанокот на шефовите на безбедносните агенции и разузнавачките служби на земјите од ЗНД.

Тој го привлече вниманието на фактот дека желбата за заживување на фашизмот во Европа е „исклучително опасна закана од арсеналот на западните хибридни алатки“. Според Патрушев, ваквата работа Вашингтон ја спроведува „практично од крајот на Втората светска војна“. Затоа, како што е сигурен Патрушев, „ужасите и лудилото што ги прават украинските неонацисти внимателно ги премолчуваат западните медиуми“, како и потребата да се денацизира Украина, „која англосаксонците всушност ја претворија во главната светска база на ултрадесничарски екстремизам“, се доведува во прашање. 

„Сепак, нема сомнеж дека неонацистичките формации вештачки создадени од Западот на крајот ќе ја доживеат судбината на нивните претходници“. “, нагласи Патрушев.

Тој исто така истакна дека „преку напорите на Вашингтон и неговите послушници, Украина, всушност, е најголемиот црн пазар на оружје“, а потоа оружјето се враќа во Европа и се доставува на Блискиот Исток. 

 

На 5 јули, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека оружјето што западните земји и го доставуваат на Украина завршува на црниот пазар и на Блискиот Исток.

Руското Министерство за надворешни работи претходно нагласи дека секоја испорака на оружје испорачана од западните земји до Украина  ќе биде легитимна цел , за руските воздушни сили. 

На 28 јуни, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека снабдувањето со оружје нема да го сопре, туку ќе  го продолжи конфликтот во Украина . Во светло на овој факт, позицијата на западните земји изгледа „штетна“ и „контрапродуктивна“.

За возврат, прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков истакна дека пумпањето на Украина со оружје од западните земји нема да придонесе за успехот на преговорите меѓу Русија и Украина, а исто така ќе има негативен ефект.

Related posts

Leave a Comment