Свет

Пекинг ги повика САД да престанат да се мешаат во работите на Хонг Конг и Кина

Пекинг ги повика САД да престанат да се мешаат во работите на Хонг Конг

ХОНГКОНГ – Канцеларијата на комесарот на кинеското Министерство за надворешни работи во специјалниот административен регион Хонг Конг ги повика САД да престанат да се мешаат во работите на Хонг Конг и во внатрешните работи на Кина во која било форма.

Портпаролот на таа канцеларија го изјави ова во саботата како одговор на извештајот за Хонг Конг објавен од американската влада, но и како одговор на изјавата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен, јави денеска Кинеското радио Интернационал.

Портпаролот истакна дека американската влада и Блинкен ја дискредитирале успешната практика на политиката „една земја, два системи“, законот за национална безбедност и новиот изборен систем на Хонг Конг и го клеветат владеењето на правото, демократијата, слободата и човековите права во Хонг Конг.

Тие, исто така, се мешаат во работите на Хонг Конг и внатрешните работи на Кина и ги прекршиле принципите на меѓународното право и основните норми кои ги регулираат меѓународните односи, рече портпаролот.

Според него, кинеската влада отсекогаш целосно го спроведувала принципот „една земја, два системи“, а жителите на Хонг Конг управуваат со градот со висок степен на автономија.

Портпаролот рече дека фактите докажуваат дека Законот за национална безбедност ги штити просперитетот и стабилноста на Хонг Конг и безбедноста на земјата и дека наиде на широка поддршка од јавноста.

Никој нема привилегија да биде над законот, а правата и слободите не смеат да му наштетат на јавниот интерес, рече портпаролот.

Според него, владеењето на правото и независноста на судството во Хонг Конг се уставно загарантирани, а полицијата и судството постапуваат строго во согласност со законот.

Портпаролот нагласи дека Хонг Конг е дел од Кина и дека кинеската влада е целосно решена да ги заштити националниот суверенитет и безбедност и дека сите Кинези, вклучително и сонародниците во Хонг Конг, се решени да се спротивстават на политиката на моќ и странското мешање.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во петокот ја осуди Кина за поткопување на независноста на судовите во Хонг Конг.

Related posts

Leave a Comment