Свет

Пекинг ги предупреди САД: „Тајван е дел од Кина и никој не може да го промени тоа“

 

Sådan vil Kina møde verden

„Тајван е дел од Кина и никој не може да го промени тоа“, изјави денеска кинескиот министер за одбрана Веи Фенгхе за време на телефонскиот разговор со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

„Доколку прашањето за Тајван не се третира соодветно, тоа ќе ги оштети кинеско-американските односи“, рече Веи, според соопштението на кинеското Министерство за одбрана, што го објави Ројтерс.

Related posts

Leave a Comment