Свет

Пентагон : Број на заразени војници од вирусот корона – 1.133

Pentagon staffers told to come to work with face coverings: report ...

ВАШИНГТОН – Бројот на активни американски војници кои заболеле од Ковид-19 надмина 1.000 во текот на викендот, соопшти денеска Пентагон.

 

Вкупниот број потврдени случаи утрово е 1.132, додека тој број во петокот беше 978, објави АП.

Меѓу припадниците на Националната гарда, 303 биле заразени со вирусот.

Морнарицата има најмногу заразени, 431, вклучително и повеќе од 150 во носачот на авионите УСС Теодор Рузвелт.

Related posts

Leave a Comment