Свет

Пентагон испорачува оружје за Украина во вредност од 125 милиони американски долари

Зграда на Вашингтон Пентагон

Пентагон се подготвува да испорача дополнителни оружја во вредност од 125 милиони американски долари, пренесува телевизијата Си-ен-ен.

Оружјето ќе вклучува, меѓу другото, анти-артилериски радарски станици и вооружени патролни пловни објекти , од кои второто е од најголемо значење, „со оглед на тензиите меѓу Украина и Русија во морињата Црно и Азовско“, според порталот Си-ен-ен.

Конгресот е веќе известен за плановите на Министерството за одбрана на САД, се вели во извештајот.

Според порталот, САД со тоа ќе ја реализираат првата половина од предвидената воена помош за Украина, за која се планирани вкупно 250 милиони американски долари . Засега нема информации за времето на испорака на оружјето.

Портпаролката на Пентагон, Карла Глисон, рече дека американското Министерство за одбрана досега ниту ги коментирала ниту ги негирале овие информации.

Американскиот претседател Доналд Трамп неодамна потпиша буџет за одбрана за 2020 година, во кој се вклучени и средства за воена помош на Украина . Тој најави дека дел од парите ќе бидат искористени за купување на убиствено оружје.

Related posts

Leave a Comment