Свет

ПЕСКОВ: Влезот на Финска во НАТО е дефинитивно закана за Русија

Turkey entitled to enhance idea of Turkic world: Peskov | Daily Sabah

Портпаролот на Кремљ рече дека чекорите што ги презема Финска кон членството во НАТО се за жалење и причина за адекватен одговор.

Кремљ денеска соопшти дека чекорот на Финска кон членство во НАТО е „дефинитивно“ закана за Русија и дека проширувањето на северноатлантскиот воен блок нема да го направи светот постабилен.

Говорејќи на прес-конференцијата, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека чекорите што ги презема Финска кон НАТО се за жалење и причина за адекватен одговор, пренесе Ројтерс.

Related posts

Leave a Comment