Свет

Песков: Кинескиот раст ја загрижува само Америка, Русија не

Подемот на Кина е грижа само за САД, бидејќи тие тврдат дека имаат глобална хегемонија, изјави вчера портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков во интервју за Првиот канал .

Тој додаде дека Русија не се стреми кон улогата на светски хегемон и затоа брзиот развој на Народна Република Кина не ја загрижува и нема да ја загрижува.

Песков исто така рече дека времето на најавената лична средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг се уште не е утврдено и ќе зависи од епидемиолошката состојба, но дека лидерите одржуваат постојан дијалог.

 

„Тие комуницираат толку често што отсуството на личен состанок на кој било начин не ги попречува билатералните односи “, нагласи Песков . – Постои систем за комуникација меѓу Москва и Пекинг што овозможува преговори на највисоко ниво со највисоко ниво на тајност. Самото присуство на овој систем за комуникација, овој „црвен телефон“ зборува и за посебно ниво на врски со Народна Република Кина “.

Related posts

Leave a Comment