Свет

Песков: САД долеваат масло на огнот со испораките на оружје за Киев

Прес-секретарот на претседателот на Русија Дмитриј Песков изјави дека испораката на оружје од САД за Украина само ја влошува ситуацијата.

Според него, Вашингтон намерно долева масло на огнот, пумпајќи го Киев со оружје.

„Веруваме дека Соединетите Држави вредно и намерно додаваат масло на огнот. Очигледно, тие се придржуваат до линијата на борба против Русија до последниот Украинец. Тие не ги поддржуваат мировните преговори “, рече Песков.

Москва негативно реагира на ваквата одлука на САД.

Песков, исто така, истакна дека Русија не верува во изјавите на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, дека во случај на Киев да му бидат доставени повеќе ракетни системи за лансирање, тие нема да се користат за напади на територијата на Руската Федерација.

Според него, Зеленски веќе ветил дека ќе ја заврши војната во Донбас, ќе ги исполни договорите од Минск, но не исполнил ниту едно од своите изборни ветувања.

Related posts

Leave a Comment